نحوه تشخیص درجه سرامیک

تشخیص درجه سرامیک

راهنمای تشخیص درجه کاشی و سرامیک

حتما تا کنون شنیده اید که سرامیک ها درجه بندی داشته، برخی از آن ها درجه یک، برخی درجه دو، سه و چهار می باشند و احتمالا بدانید که درجه بندی های انجام شده برای کاشی و سرامیک ها حاکی از کیفیت، بی عیب بودن و مرغوب بودن آن ها می باشد.
سرامیک ها به طور کلی در چهار دسته درجه یک، درجه دو، درجه سه و درجه چهار دسته بندی می شوند. شاید تصور کنید که سرامیک های درجه یک با کیفیت تر و مرغوب تر بوده و به همین دلیل پر فروش تر می باشند. اما اینطور نیست.
یکی از عوامل موثری که در قیمت خرید سرامیک تاثیر دارد، درجه بندی کاشی ها می باشد. در ادامه بحث به معرفی بیشتر درجه بندی سرامیک پرداخته و شما را با نحوه تشخیص درجه بندی آن ها آشنا خواهیم کرد.
شما با خرید از کلینیک ساختمانی جوانمردی، خرید کاشی و سرامیک از کارخانه را تجربه خواهدی کرد، چرا که علاوه بر تنوع بسیار بالای رنگ و طرح کاشی، محصولات را با مناسب ترین قیمت خریداری خواهید کرد. کلینیک ساختمانی جوانمردی، بزرگترین مرکز خرید کاشی و سرامیک در اصفهان آماده خدمت رسانی به شما همشهریان عزیز می باشد.

کلینیک ساختمانی جوانمردی

کلینیک ساختمانی جوانمردی ارائه دهنده انواع کاشی و سرامیک در اصفهان به بهترین قیمت در تنوع بالا

مشاهده محصولات

تشخیص درجه سرامیک از روی ظاهر

سرامیک درجه ۱

سرامیک به طور کلی به معنای سفال پخته شده یا همان سفالینه است. فرآورده های سرامیکی به دو دسته مدرن و سنتی دسته بندی می شوند. بهترین و اولین روشی که از طریق آن می توان درجه بندی سرامیک ها را تشخیص داد، ظاهر آن ها است.
سرامیک هایی که کناره آن ها کاملا سالم بوده و در لعاب و سطح صیقلی و صاف آن ها هیچ نوع ایرادی وجود ندارد، در گروه سرامیک های درجه یک قرار دارند. اما در صورتی که سرامیک های شما در ظاهر خود عیوبی داشتند، با توجه به نوع ایرادشان آن ها را بررسی کرده و درجه بندی آن ها مشخص می شود.

سرامیک درجه ۲

در صورتی که روی سطح سرامیک یک یا دو خال با اندازه حداکثر ۲ میلیمتر وجود داشته و در فاصله دو سانتی متری لبه های سطح لعاب دار و صیقلی، سرامیک وجود نداشته باشد، این نوع سرامیک در گروه سرامیک های درجه ۲ قرار می گیرد.
از دیگر روش هایی که برای تشخیص درجه سرامیک ها می توان بکار گرفت؛ بررسی کناره های سطح لعاب دار سرامیک است. در صورتی که در تمامی این کناره ها یک تکه بدون لعاب در ابعاد حداکثر ۳*۲ میلیمتر وجود داشته باشند، سرامیک درجه دو می باشد.

سرامیک درجه ۳

چنانچه روی سطح لعاب دار و صیقلی سرامیک یک خال با قطر حداکثر ۳ میلیمتر وجود داشته باشد، این سرامیک در گروه سرامیک های درجه سه قرار می گیرد.
به کمک شناسایی این خصوصیات به سادگی و تنها از روی ظاهر سرامیک ها می توانید درجه بندی آن ها را تشخیص دهید. سرامیک های درجه ۳ معمولا قیمت مناسبی نسبت به سرامیک های درجه ۱ و دو دارد ولی برای صادرات مناسب نیستند.

سرامیک درجه ۴

در صورتی که در ظاهر سرامیک، نشانه های زیر را شناسایی کردید؛ سرامیک درجه ۴ است:
 اگر سطح لعابدار و صیقلی سرامیک دو یا سه خال با ابعاد حداکثر نیم میلیمتر داشته باشند،
 در صورتی که یکی از کناره های سرامیک به ابعاد ۱۰*۳ میلیمتر بدون لعاب باشد،
 لب پریدگی به اندازه حداکثر ۵*۳ میلیمتر در یکی از لبه های سرامیک،
یکی از گوشه های سرامیک به ابعاد ۲*۲ میلیمتر لب پریده باشد و قطر سطح بدون لعاب آن حداکثر نیم میلیمتر باشد.

تشخیص درجه سرامیک از روی کارتن

 همانطور که پیش تر اشاره کردیم، سرامیک ها از درجه یک تا چهار دسته بندی می شوند که بیان کننده میزان کیفیت و مرغوبیت سرامیک است. هرچه سرامیک ها درجه پایین تری داشته باشند، قیمت آن ها نیز پایین تر می باشد.
از دیگر مواردی که بیان کننده میزان مرغوبیت سرامیک ها هستند، ابعاد، مقاومت و ضخامت استاندارد سرامیک است که در آزمایشگاه های کارخانه تولید کاشی و سرامیک مورد بررسی هستند. درجه بندی سرامیک ها روی کارتن بسته بندی آن ها حک می شود.
همچنین رنگبندی کارتن بسته بندی کاشی و سرامیک، درجه بندی سرامیک ها را مشخص می کند. رنگ کارتن بسته بندی سرامیک های درجه چهار معمولا سفید است و بر روی آن ها عبارت ” کالا مورد شمول قانون ۲۵ استاندارد ایران نیست ” درج گردیده است. یکی از موارد جالبی که بهتر است درباره سرامیک های درجه ۴ بدانید، این است که کیفیت آن ها گاهی از شانس پیروی می کند!
در واقع ممکن است یک کارتن سرامیک درجه ۴ را باز کرده که کیفیت آن ها کاملا مورد رضایت شما و قابل قبول باشد. اما سرامیک های کارتن دیگر، کیفیت بسیار پایینی داشته و غیر قابل استفاده باشد (ضایعات محسوب می شود).

تشخیص سرامیک درجه ۱ با چشم

تشخیص درجه بندی سرامیک ها از روش های مختلف امکان پذیر است که به دو نمونه از آن ها آشنا شدیم. از دیگر روش هایی که به کمک آن می توانید درجه بندی کاشی و سرامیک ها را تشخیص دهید؛ راهکارهای تجربی و چشمی است.
 برای این کار ابتدا دو سرامیک را کنار یکدیگر قرار داده و درز بین دو قالب سرامیک را بررسی کنید. دقت داشته باشید که درز بین آن ها از بالا تا پایین یک اندازه باشد. یک اندازه بودن درز بین دو قالب نشان از مرغوبیت و کیفیت بالای سرامیک دارد.
 دو قالب سرامیک را از طرف لعاب دار روی یکدیگر قرار داده و با انگشت روی یکی از لبه ها فشار وارد کنید. در این زمان نباید احساس لق بودن سرامیک ها احساس شود.
 سرامیک را چند ساعت در یخچال گذاشته و سپس در آب جوش قرار دهید. در صورتی که محصول در این اختلاف دما مقاوم باشد و لعاب آن ترک نخورد، متوجه خواهید شد سرامیک با کیفیت و مرغوب است. با این روش علاوه بر میزان مرغوبیت سرامیک، ضریب انبساط و انقباض آن را هم می توانید بسنجید.

آگاهی داشتن هر چه بیشتر در زمینه خرید کاشی و سرامیک به شما کمک می کند تا بتوانید برای بخش های مختلف ساختمان خود کاشی و سرامیک استاندارد و مناسب انتخاب نمایید.
به همین دلیل کلینیک ساختمانی حسین جوانمردی یک مجموعه مطلب در خصوص انتخاب کاشی و سرامیک در اختیار شما عزیزان قرار داده است و امیدوار است که برای شما مفید واقع شود.

خرید تجهیزات ساختمانی در اصفهان

برای مشاوره خرید و استعلام قیمت انواع کاشی و سرامیک در اصفهان با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

۳۵۵۷۳۲۷۳ -۰۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *